Kategorie
Biznes

Taśma LED – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć

Spread the love
>

Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu – listwa LED doskonale sprawdza się w każdym miejscu w domu. Tego typu światło nie tylko spełnia swoje podstawowe praktyczne funkcje, ale również efektownie eksponuje nasz wystój wnętrz, nadając mu nowoczesnego smaku.

Czym jest technologia LED?

LED to nic innego jak małe elementy elektroniczne emitujące światło. Poprzez ruch elektronów wewnątrz materiału diody – energia elektryczna bezpośrednio jest przekształcana w światło. Nie bez znaczenia jest tutaj źródło energii. To właśnie od niego zależy wydajność oświetlenia LED. Technologia ta już jakiś czas temu zrewolucjonizowała spojrzenie na oświetlenie, dając producentom całe spektrum jego zastosowania. Różnorodność mocy emisyjnej, estetyki i funkcjonalności sprawia, że każdy użytkownik może dobrać odpowiedni styl zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Zalety taśm LED

Projektowanie oświetlenia z wykorzystaniem taśm LED przyczynia się do znacznego ograniczenia poboru energii. Stąd pasek LED to jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych źródeł światła. Wspomniana wcześniej różnorodność stylów, a także możliwość zastosowania ich zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz to kolejne niepodważalne zalety. Z całą pewnością możemy wypunktować tu również małą awaryjność, solidną konstrukcję, prosty montaż oraz długą żywotność taśm – oświetlenie z ich wykorzystaniem może nam posłużyć nawet dziesięć lat! Coraz częściej stosuje się je jako kompleksowe oświetlenie, w wyniku czego taśmy LED zaczynają wypierać tradycyjne lampy wyładowcze. O czym warto również wspomnieć to fakt, iż ten rodzaj oświetlenia nie emituje szkodliwego promieniowania nadfioletowego. Nie zawiera też rtęci! Taśmy LED stały się ważnym elementem w technologii smart home. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na sterowanie oświetleniem za pomocą pilota lub smartfona. Jest to duży plus – zwłaszcza dla fanów nowoczesnych technologii i techniki, a także entuzjastów wszelkiego rodzaju gadżetów ułatwiających codzienne czynności.

Rodzaje taśm LED

Taśmy LED dają nam pełną elastyczność i szerokie spektrum możliwych zastosowań. Długość taśmy LED możemy dowolnie modyfikować. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm o różnych parametrach. Podstawowa klasyfikacja obejmuje rozmiar diody LED, odcień i temperaturę emitowanego światła LED, a także klasę ochrony taśm. Pierwsze kryterium odnosi się do zagęszczenia diod LED na długości taśmy. W tym przypadku im większe zagęszczenie tym więcej światła będzie emitowała taśma. Wybór barwy nie pozostaje bez znaczenia. To, jakie taśmy LED emitują światło jest decydującym punktem przy wyborze i uzależniony jest od estetyki danego wnętrza. Do wyboru najczęściej mamy barwę białą ciepłą, neutralną lub zimną. W zależności od producenta pojawiają się również inne kolory. Dla fanów większej różnorodności możemy znaleźć taśmy zmiennokolorowe (RGB). Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one na emitowanie światła o zmiennej barwie. Odpowiedni układ kolorów możemy zaprojektować według własnych upodobań a następnie sterować za pomocą pilota lub telefonu. W przypadku tego drugiego – sygnał łączy się za pomocą fal radiowych Wi-Fi.

Taśmy dzielą się również pod względem klasy ochrony na warunki atmosferyczne. Decydując się na montaż na zewnątrz musimy wybrać odpowiednio dostosowany model. Przy zakupie znajdziemy odpowiednie parametry, jednak nie każdy wie jak prawidłowo je odczytać. Taśmy oznaczone jako LED IP00, IP20 lub IP44 nadają się do montażu wyłącznie w suchych miejscach – wewnątrz. W takim przypadku diody i rezystory nie są osłonięte, a przez to bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu lub, co gorsza, stać się niebezpieczne dla otoczenia. Gdy znajdziemy natomiast oznaczenie LED IP65 lub IP63, świadczyć to będzie o możliwości montażu takiej taśmy LED w miejscach narażonych na wilgoć. Oznaczenia LED IP67 i IP68 nadają się do stosowania poza budynkami. Są one wodoodporne i z powodzeniem mogą być zamknięte w hermetycznej koszulce lub zalane silikonem.

Wybór i zastosowanie listwy LED

Wybór odpowiedniego modelu zależeć będzie od celu, w jakim chcemy wykorzystać taśmy. Decydując się na konkretne umiejscowienie miejmy na uwadze opisane wyżej parametry. Paski LED doskonale sprawdzą się jako oświetlenie dekoracyjne. Ze względu na różnorodność taśmy LED mają nieograniczone zastosowanie w domach i mieszkaniach, w transportach, w budynkach użyteczności publicznej czy chociażby w rolnictwie. Wielobarwna paleta kolorów przyciąga uwagę dzieci – z powodzeniem możemy zastosować taśmy LED jako zamiennik lampki nocnej w pokoju naszej pociechy. Sprawdzą się tu diody RGB, gdyż dla dzieci najistotniejsza będzie barwa światła. W przykładowych aranżacjach znaleźć można również klimatyczne oświetlenie sypialni czy praktyczne doświetlenie blatu kuchennego – właśnie z wykorzystaniem taśmy LED. Wybierając taśmę o odpowiedniej klasie szczelności –  w oryginalny sposób będziemy mogli oświetlić nawet najtrudniej dostępne zakamarki łazienki. Taśmy ledowe z łatwością wpasujemy w design każdego pomieszczenia.

Czym zasilać taśmy LED?

By taśma LED funkcjonowała poprawnie, oczywistym jest podłączenie jej do źródła zasilania. Do taśm LED stosuje się najczęściej zasilanie o stałym napięciu 12 V. Niestabilizowane zasilacze mogą szybko doprowadzić do niechcianego zniszczenia diod. Ważne też aby pamiętać, by moc zasilacza minimalnie przekraczała moc listwyLED. Wszystkie niezbędne informacje i wartości parametrów znajdziemy zwykle podane przez producenta.

Montaż taśm LED

Wybraliśmy taśmy zgodnie z naszymi upodobaniami, a teraz czas na montaż. Spokojnie poradzi sobie z tym każdy, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Montaż jest niezwykle prosty i może odbywać się na trzy sposoby, a w każdym z nich warto wcześniej rozplanować źródło zasilania taśmy.

  1. Pierwszym z nich jest montaż z wykorzystaniem klejącego paska. Niektóre taśmy LED zostają już fabrycznie wyposażone w taki pasek. To najszybsza i najmniej inwazyjna metoda, jednak pamiętajmy, że nadaje się wyłącznie do zastosowania wewnątrz budynków. Klej nie będzie odporny na wilgoć.
  2. Kolejnym sposobem jest montaż za pomocą uchwytów, które znajdziemy w komplecie. Ta metoda jest już nieco bardziej inwazyjna i, o ile, dany zestaw nie jest wyposażony w samoprzylepne stopki, konieczne będzie nawiercenie dziurek.
  3. Trzeci sposób polega na  wprowadzeniu taśmy diod do specjalnie wyprofilowanego aluminiowego profilu, który stanowi jednocześnie oprawę świetlną dla taśmy. Montaż taśmy LED w ten sposób z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie również na zewnątrz – na przykład przy aranżacji przestrzeni elewacyjnych lub oświetleniu krawężników czy podjazdów.

 

Taśmy LED cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W ofercie sklepu internetowego perfektmarket.com.pl znajdziemy produkty najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie- listwy LED, paski LED i taśmy ledowe gotowe do szybkiego montażu. Dzięki odpowiednim opisom i zdjęciom, wybór odpowiedniego oświetlenie będzie znacznie łatwiejszy. Pamiętajmy, że decydując się na oświetlenie taśmami LED nie musimy planować gruntownego remontu. W kilka chwil, dzięki naszej kreatywności możemy odmienić wnętrza, nadając im nowoczesnego smaku. Inteligentne taśmy LED z pewnością zaimponują naszym gościom, a nam posłużą na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.