Rekonwalescencja, praca z ciałem i droga do lepszego samopoczucia, czyli rola współczesnej fizjoterapii

Spread the love

Fizjoterapia i fizjoterapeuta – definicje

Fizjoterapia to obecnie bardzo szeroka dziedzina nauk mających na celu ułatwić pacjentowi powrót do zdrowia, polepszyć jego samopoczucie i zakres ruchu. Oczekiwania wobec fizjoterapeutów to nie tylko solidne wykształcenie, ale także zdobywanie przez nich dodatkowego zakresu wiedzy z dziedzin fizjoterapii. Dzięki temu, zawód ten jest jednym z najistotniejszych w naszym kraju. Poszerzający się zakres odmian i gałęzi fizjoterapii przejawiający się większą skutecznością, sprzyja częstszemu korzystaniu z usług fizjoterapeuty.

Cel fizjoterapii

Gabinet rehabilitacji nierzadko gości pacjentów po wypadkach, czy też ze schorzeniami o charakterze neurologicznym. Specjaliści tam pracujący będą w stanie udzielić pomocy osobom z problemami ze stawami, osteoporozą czy też paniom w ciąży albo po odbytym już porodzie, mierzącymi się z dolegliwościami bólowymi w obrębie miednicy albo nietrzymaniem moczu.

Rozwój nauk medycznych pokazuje bez przerwy zupełnie nowe możliwości dla fizjoterapii we wspomaganiu procesów leczniczych schorzeń, nie tylko w obrębie narządów ruchu, ale też dysfunkcji pozostałych układów, takich jak chociażby układ naczyniowo-sercowy czy oddechowy.

Fizjoterapia jest dziedziną nauki, która zajmuje się na co dzień wykorzystywaniem form naturalnej terapii celem wyleczenia zaburzeń układu szkieletowo- mięśniowego, poprawienia wydolności naszego organizmu oraz jego ruchowego rozwoju. Fizjoterapia może także zapobiec powikłaniom, które obniżają fizyczną sprawność osoby chorej. Zastosowanie biernego oraz czynnego ruchu, chemicznych, świetlnych czy też kinetycznych bodźców sprawi, iż fizjoterapia będzie mogła zmobilizować wszechstronnie organizm osoby chorej do regeneracji.

Fizjoterapia jako ulga w bólu

Kolejnym celem fizjoterapii jest zmniejszanie napięć nerwobólowych. Dotyczy to zarówno poważnych urazów i schorzeń, jak i pospolitych bólów wywołanych na przykład problemami z zatokami czy niewielką mobilnością ciała. Uczucie ulgi idzie za realnym wpływem technik terapeutycznych na funkcjonowanie układu nerwowego.

Odzyskiwanie władzy narządów ruchu i zdobycie większej kontroli nad ciałem

Pacjenci po odbytych urazach i chorobach mają szansę przywrócić przynajmniej część sprawności rehabilitowanym narządom. Może to przybierać formę uczenia mięśni na nowo, ale spełnia także funkcje rozkurczowe i rozluźniające napięcia. Nie wszystkie schorzenia kwalifikują się do pracy fizjoterapeutycznej – istnieją urazy, których nie da się odwrócić. Jednak większość z nich można za pomocą fizjoterapii wyleczyć chociaż w niewielkim stopniu. Z użyciem różnorodnych technik istnieje szansa na znaczącą poprawę kontroli ruchowej, siły mięśni oraz ogólnej mobilności organizmu.

Poprawa samopoczucia

Równie istotnym następstwem działań fizjoterapeutycznych jest wyraźna poprawa stanu pacjenta pod względem samopoczucia. Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i masaży nie tylko przynosi ulgę, ale także wpływa na ogólny stan układu nerwowego i całego ciała. Lepsza postawa ciała, zwiększona mobilność i kontrola ciała mają niebagatelny udział w zwiększaniu siły organizmu.

Techniki fizjoterapeutyczne

Praca fizjoterapeutyczna to bardzo szeroka dziedzina wykorzystująca szereg technik leczniczych mających na celu sprawną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.

Wyróżniamy przede wszystkim następujące techniki fizjoterapeutyczne:

 • terapia manualna
 • kinezyterapia
 • masaż lecznicy
 • hydroterapia

Powodzenie terapii zależy nie tylko od specjalisty, ale także od doboru technik wykorzystywanych w leczeniu.

Nowe odmiany fizjoterapii

Fizjoterapia to stale rozwijająca dziedzina nauki, która obecnie rozszerza się na kilka odłamów. Oprócz fizjoterapii ortopedycznej czy mięśniowej, ciekawą i względnie młodą odmianą jest fizjoterapia uroginekologiczna.

Dotyczy ona pracy z odzyskiwaniem sprawności i kontroli nad drogami rodnymi i układem wydalniczym. Szczególnie kobiety są narażone na schorzenia takie jak nietrzymanie moczu, opadające dno macicy, komplikacje poporodowe czy fizjologiczne problemy na tle seksualnym. Praca z ciałem na tym poziomie ma szansę znacząco poprawić komfort i stabilizację mięśniową dna miednicy.

Czy zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta jako specjalista, jest osobą po ukończonych studiach wyższych i zdobyciu prawa do wykonywania odpowiedniego zawodu, jak i wpisaną do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.

Musi on posiadać fachowy zakres wiedzy oraz umiejętności umożliwiające mu następujące czynności:

 • przeprowadzanie fizjoterapeutycznych badań
 • poddawanie ocenie stanu narządów ruchu pacjentów i kondycji ich organizmów
 • ustalenie terapii indywidualnej, której celem jest wzrost mięśniowej siły u pacjenta.

Fizjoterapeuci, za sprawą wykonania treningowego planu z osobom chorą, będą w stanie wyeliminować u niej bóle i doprowadzić do rozszerzenia poziomu samodzielności. Ponadto, profesjonalista ma kwalifikacje do przeprowadzania terapii z pacjentami z zastosowaniem różnorodnych technik czy metod. Mogą wykonywać masaże, akupunkturę czy też stymulacje za pomocą prądu.

Odpowiedni poziom wykształcenia da fizjoterapeucie podstawy celem przeprowadzania edukacji z pacjentami, obejmującej przykładowe ćwiczenia, zapobieganie powikłaniom schorzeń, z którymi zmagają się pacjenci, jak również wskazówki w zakresie dążenia do samodzielności.

Rehabilitant a fizjoterapeuta – różnice

Panuje ogólne przekonanie, że rehabilitant i fizjoterapeuta to pojęcia bliskoznaczne. To spory błąd, ponieważ rehabilitacja to obszerna dziedzina nauki, której fizjoterapia stanowi jedną spośród składowych.

Rehabilitanci zajmują się przywracaniem do zdrowia pacjentów nie tylko pod względem ruchowym, jak w wypadku fizjoterapii, ale też społecznym oraz psychicznym. Rehabilitacja może przybrać formę terapii zajęciowej, dogoterapii czy też psychoterapii. Warto mieć na uwadze, iż fizjoterapeuci zajmują się rehabilitowaniem.

Fizjoterapeuta – kto może nim zostać według nowych przepisów?

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, zawód fizjoterapeuty wykonywać może tylko osoba, która:

 • posiada zdolność do wszystkich prawnych czynności
 • jej stan zdrowia umożliwia wykonywanie profesji fizjoterapeuty
 • otrzymała świadectwo, dyplom albo też inny dokument będący potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych
 • wykazuje nienaganną etyczną postawę
 • zna język polski na poziomie, który umożliwia jej wykonywanie zawodu fizjoterapeuty i swobodny kontakt z pacjentem.

Kwalifikacje będzie spełniać ta osoba, która:

 • zaczęła z dniem 31 grudnia 1997 roku wyższe studia licencjackie lub magisterskie na kierunku fizjoterapia w zgodzie ze standardami, które zostały określone w odrębnych przepisach i uzyskała ona tytuł licencjata albo magistra na tymże kierunku
 • zaczęła jeszcze przed 1 stycznia 1998 roku wyższe studia na kierunku rehabilitacja ruchowa i otrzymała tytuł magistra na tymże kierunku
 • zaczęła przed 1 stycznia 1998 roku wyższe studia na Akademii Wychowania Fizycznego i otrzymała tytuł magistra, jak i skończyła specjalizacje 1 albo 2 stopnia w zakresie ruchowej rehabilitacji
 • zaczęła przed 1 stycznia 1980 roku wyższe studia na kierunku fizyczne wychowanie i otrzymała tytuł magistra na tymże kierunku, jak i ukończyła w ramach kierunku trwającą dwa lata specjalizacje w zakresie leczniczej gimnastyki albo ruchowej rehabilitacji, co zostało potwierdzone za sprawą legitymacji instruktora leczniczej gimnastyki albo ruchowej rehabilitacji
 • zaczęła przed 1 stycznia 1980 roku wyższe studia w profesji wychowania fizycznego i otrzymała tytuł magistra na tymże kierunku oraz zakończyła trwający trzy miesiące specjalizacyjny kurs z rehabilitacji w zgodzie z przepisami ustalonymi przez Główny Komitet Kultury Fizycznej oraz Sportu
 • zakończyła przed dniem, kiedy w życie weszła ustawa policealną szkołę publiczną lub niepubliczną i otrzymała zawodowy tytuł technika fizjoterapii.

Prawo do wykonywania profesji fizjoterapeuty nadawane jest przez Krajową Radę Fizjoterapeutów i na podstawie tejże decyzji dokonywany jest wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.

Kiedy warto będzie się wybrać do fizjoterapeuty?

Centrum rehabilitacji, gdzie zostanie nam postawiona diagnoza i wdrożone odpowiednie ćwiczenia, warto odwiedzić w co najmniej kilku różnych sytuacjach, a mianowicie:

 • po wypadkach o charakterze komunikacyjnym: dłuższe unieruchomienie, stłuczenia czy też złamania
 • podczas trwania schorzeń o charakterze neurologicznym: mózgowe dziecięce porażenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, wylew czy udar
 • w przypadku, kiedy potrzebna jest pomoc przy nieco lżejszych schorzeniach o charakterze neurologicznym: utrata ruchowej koordynacji, trudności z zasypianiem, migreny czy też zaburzenia równowagi
 • wcześniactwo oraz powołania noworodkowego czy niemowlęcego okresu: patologiczne mięśniowe napięcia i asymetrie, opóźnienia ruchowe, brak koordynacji podczas karmienia
 • problemy związane z układem rodnym lub moczowym. Wówczas na wizytę na terapię do fizjoterapeuty umawiają się kobiety, których dotyczy rozstęp mięśni brzucha po porodzie, obniżenie narządów rodnych, nietrzymanie stolca oraz moczu, ból spojenia łonowego oraz pleców
 • masażysta może wdrożyć swoje działania także, gdy występują schorzenia stawów i mięśni oraz dolegliwości ortopedyczne, osteoporoza, zwyrodnienia, bóle stawowo-mięśniowe mające przyczynę w pracy albo w patologiach w obrębie kręgosłupa (przykładowo skolioza)
 • doświadczenie sportowego urazu
 • w przypadku przewlekłych pulmonologicznych chorób (zapalenie płuc, astma) albo po ostrych schorzeniach infekcyjnych.

Jak wybrać gabinet fizjoterapii?

Aby uzyskać pomoc na najwyższym poziomie, wyszukiwanie odpowiedniego gabinetu warto rozpocząć przede wszystkim na lokalnych portalach. Należy kierować się nie tylko poleceniami danego specjalisty, ale także zdobytym przez niego doświadczeniem i uprawnieniami. Szczególnie należy upewnić się, czy specjalista na pewno ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywanego zawodu. Bez względu na to, czy szukasz gabinetu w Warszawie, Olsztynie czy w innym mieście – wybieraj specjalistów posiadających dobre wykształcenie i dużą praktykę. Aby umówić się na wizytę często wystarczy jednie zarejestrować się na swoje konto i wybrać termin – niezależnie od tego czy szukamy wizyty dla siebie czy też wybieramy się tam z dziećmi. Istnieje także możliwość wyboru fizjoterapeuty w ramach nfz.

Fizjoterapia zapobiegawcza – czy warto korzystać z niej profilaktycznie?

Chociaż metody rehabilitacyjne wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń i uldze pacjentów, warto odwiedzić gabinet fizjoterapii także w celu poprawy samopoczucia. Siedzący tryb życia, niezdrowe jedzenie i niewielka ilość ruchu sprzyjają powstawaniu bólów mięśni i zmniejszenia mobilności. Zajęcia fizjoterapeutyczne takie jak masaż, kąpiele czy terapia manualna mogą być z powodzeniem wprowadzane jako profilaktyczna forma dbania o ciało i umysł. Nie tylko przynoszą codzienną ulgę, ale również pomogą w zadbaniu i prawidłową postawę i zakres ruchu.

Jak można zauważyć – zadania, jakie pełni fizjoterapeuta, mogą być naprawdę różnorodne. Specjaliści w dziedzinie rehabilitacji mogą nam pomóc z wieloma problemami, z którymi zmaga się współczesna medycyna. Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty to duży krok w kierunku zdrowia i lepszego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *