Kategorie
Zdrowie

Masaż tajski – w zdrowym ciele zdrowy duch

Spread the love
>

Masaż tajski to jedna z najpopularniejszych opcji, jeśli chodzi o lecznicze i relaksacyjne masaże orientalne. Ze względu na łączenie różnych technik i częstą zmianę pozycji osoby poddającej się masażowi, masaż tajski bywa określany także jako „joga dla leniwych”. Komu może pomóc masaż tajski? Na czym polega taki zabieg i jak się do niego przygotowujesz?

Tajski masaż – co o nim wiemy?

Masaż tajski stosowany jest od wieków w rodzimej Tajlandii, gdzie nazywa się go „Nuat Phaen Boran”. Nazwa oznacza po prostu „starożytny masaż klasyczny”. Mówi się, że masaż tajski rozpoczął się około 500 lat p.n.e. C. Został opracowany. Shivago Komarpaj (Jivaka Komarabhacca): osobisty lekarz Siddhartha Gautamy lub Buddy. Starożytne dokumenty wspominają o nim jako niezwykle utalentowanym lekarzu, który znał się między innymi na roślinach leczniczych.

Jednak masaż tajski i jego zasady stanowią dość złożony system, którego autorstwa nie można przypisać jednej osobie. Jak każda medycyna naturalna w Tajlandii, masaż tajski łączy wielowiekowe tradycje z sąsiednich krajów, a także w dużej mierze indyjskie i chińskie. Dzisiejszy sposób jej wykonywania jest wynikiem syntezy różnych dziewiętnastowiecznych technik i sekwencji, które były praktykowane w różnych częściach Królestwa Tajlandii.

Masaż tajski – nie tylko jeden rodzaj?

Ważne jest, aby wiedzieć, że zbiorczy termin „masaż tajski” w rzeczywistości odnosi się do różnych zabiegów. Generalnie istnieje około 80 różnych rodzajów masaży tajskich.

Oczywiście czas odcisnął na masażu tajskim swoje piętno. Oprócz tradycyjnego masażu tajskiego i jego znanych od wieków form, dziś olbrzymią popularność zyskuje m.in. masaż tajski stóp (rodzaj masażu, ograniczający się tylko do jednej części ciała), czy olejkowy masaż tajski. Oczywiście wszystkie typy masażu tajskiego zawierają w sobie elementy klasyczne, jednak dziś znamy zdecydowanie więcej wariacji. Dlaczego? Ponieważ starożytny klasyczny masaż tajski był stosowany głownie wobec wojowników, którzy musieli wrócić do pełni sił po bitwie. Oczywiście z czasem masaż tajski zaczął być popularny również wśród innych grup społecznych, jednak jego głównym celem jest możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Filozofia masażu tajskiego

Masaż tajski, zgodnie z wielowiekową lokalną tradycją, opiera się na założeniu, że ciało człowieka wypełnione jest cząsteczkami „powietrza” zwanymi „lom”. Są wdychane do płuc, a następnie przemieszczają się przez niewidzialne podłużne rurki zwane „snem” (z tajlandzkiego języka), których w naszych ciałach jest nawet 72 000.

Masaż tajski polega na ściskaniu i wyciąganiu wiązek tych przewodów w celu ich oczyszczenia i umożliwienia swobodnego przepływu powietrza. Innymi słowy, głównym celem masażu tajskiego jest pobudzenie „snów” w celu zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi do „lom”. Większość ekspertów od masażu tajskiego twierdzi, że najważniejsze „sny” znajdują się w okolicy pępka, skąd biegną do ust. Dlatego często zdarza się, że osoba wykonująca masaż orientalny zaczyna zabieg od brzucha, a kończy na głowie, choć oczywiście jest to tylko jedna z wielu metod.

Znając te założenia, można stwierdzić, że każdy masaż tajski, niezależnie od wariacji, to tradycyjny masaż tajski. Oczywiście mogą różnić się masowane części ciała, czy akcesoria, używane do masażu (klasyczny masaż tajski zakłada zwykle masaż tylko i wyłącznie używanie do tego celu rąk, przedramion, czy stóp masażysty), jednak sam masaż bazuje na tym samym, czyli na przywrócenie w naszym organizmie równowagi.

Współczesny masaż tajski nie różni się wiele od tego klasycznego, chociaż teraz więcej osób decyduje się na nieco mniejszą intensywność masażu. Zmieniają się również powody, dla których ludzie decydują się na tajski masaż. Dziś większość osób liczy na relaks, pomoc w przypadku bólu stawów, czy na szybszą przemianę materii. Kiedyś masaże tajskie były traktowane bardziej jako niesamowite przeżycie i mistyczna forma przywrócenia w ciele równowagi. Niezależnie od tego, jakie intencje przyświecają masażom tajskim, możemy być pewni, że przyniosą fenomenalne efekty dla naszego ciała i naszego ducha.

Na czym polega masaż tajski i jak przebiega?

Masaż tajski wykonywany jest zwykle przez jedną osobę, ale zdarzają się również sytuacje, w których angażuje się dwóch masażystów jednocześnie. Osoba wykonująca masaż leży na materacu w luźnym, wygodnym ubraniu (do masażu na sucho) lub w jednorazowej bieliźnie i ręczniku (na przykład do masażu olejkiem). Masaż tajski zwykle odbywa się w intymnej oprawie przy delikatnym oświetleniu i delikatnych świecach zapachowych, czasami przy akompaniamencie spokojnej i kojącej orientalnej muzyki.

Masażysta pracuje bardzo intensywnie całym ciałem: W zależności od rodzaju masażu tajskiego używa rąk, poszczególnych palców, łokci, przedramion, a czasem stóp. Masaż tajski jest w dużej mierze rytmiczny, dość silny ucisk na inne części ciała (podobny do sztuki akupresury) połączony z jego rozciąganiem. Ruchy masażysty odpowiadają wspomnianym już snom: kanałom energetycznym, którymi ma poruszać się powietrze. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że bardzo liczy się w tym przypadku zakres doświadczenia masażysty. Na szczęście, jeżeli chodzi o masaż Tajski w Krakowie i masaż tajski w Warszawie, w miastach funkcjonują renomowane salony masażu tajskiego, w których możemy oddać się w ręce specjalistów, mając pewność, że całość będzie dla nas komfortowa, a w naszym ciele przywrócona zostanie równowaga. Kwintesencją masażu tajskiego jest odpowiednie, wykwalifikowany masażysta.

Przeciwwskazania – masaż tajski

Jeśli zdecydujesz się na masaż tajski, pamiętaj, że pierwsza sesja może powodować bóle mięśni. Jest to wynikiem intensywnego rozciągania tkanek, które wykazują różną wrażliwość podczas ugniatania, a także wzrostu przekrwienia masowanych miejsc i podrażnienia zakończeń nerwowych. Ból powinien ustąpić w ciągu kilku godzin po zakończeniu zabiegu.

Wystąpienie bólu nie jest jednak przeciwwskazaniem do wykonania masażu tajskiego. Tradycyjny masaż tajski powinien być intensywny, a przeciwwskazaniem nie są chwilowe dolegliwości, które możemy porównać do zakwasów. Niestety, nie wszyscy możemy skorzystać z tajskiego masażu.

Przeciwwskazaniem do wykonania tajskiego masażu mogą być m.in.: nowotwory, czy inne choroby przewlekłe. Z niektórych typów tajskiego masażu nie mogą korzystać również kobiety w ciąży, jednak w przypadku tajskiego masażu stóp, czy typów masażu, które koncentrują się np. na rękach, czy okolicach głowy, również panie, które spodziewają się potomka, mogą bez obaw korzystać.

W jaki sposób ocenić, czy możemy korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest tajski masaż? Dobrze jest w tym zakresie skonsultować się z lekarzem (jeżeli chorujemy przewlekle) lub z masażystą. W praktyce bardzo często masażysta jest w stanie określić, czy tajski masaż w naszym przypadku się sprawdzi i jaki typ masażu będzie najbardziej adekwatny, zarówno biorąc pod uwagę nasze oczekiwania, jak i kondycję naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.