Kategorie
Zdrowie

Jakie badania przeprowadza okulista?

Spread the love
>

Badanie wzroku

Regularne badania wzroku są niezwykle ważne, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Ponadto, badanie wzroku powinno być przeprowadzane co pewien czas u osób, u których stwierdzono już wady wzroku czy wady refrakcji. W przypadku pojawienia się nagłych zaburzeń widzenia i uciążliwych objawów powinieneś jak najszybciej znaleźć specjalistą w twojej okolicy. Takie badanie można przeprowadzić u lekarza okulisty czy optyka, co ważne jest ono całkowicie bezbolesne.

Profesjonalne badanie wzroku- jakie badania przeprowadza okulista?

Komputerowe badanie wzroku

Specjalista wykonuje komputerowe badanie wzroku. Przed ekranem komputera może ocenić krzywiznę rogówki oka, dzięki temu jest on w stanie określić wadę sferyczną i astygmatyzm. Samo badanie nie jest jednak wystarczające. Do postawienia diagnozy stosuje się więc dodatkowe metody jak tablicę Snellena. Badanie komputerowe nie pozwala na dokładne zbadanie wzroku pacjenta, gdyż podczas niego nie używa się mięśni gałki ocznej.

Badanie całego oka

Specjalista wykonuje takie badanie całego oka, używając do tego lampy szczelinowej, czyli biomikroskopu. Dzięki temu urządzeniu można zapoznać się ze stanem całego oka. Ocenia się stan przedniej części oka, a więc części od rogówki do soczewki. Lekarz bada też dno oka, dzięki lampie szczelinowej uzbrojonej w dodatkową soczewkę, może też ocenić stan siatkówki. Aby, specjalista mógł dobrze wykonać badanie, niezbędne jest rozszerzenie źrenicy, w celu oceny zmiany w całej siatkówce, czyli od początku do końca nerwu wzrokowego. Nerw wzrokowy zbudowany jest z włókien nerwowych siatkówki. Podczas badania dna oka może tak określić wiele chorób układowych, jak miażdżycę i cukrzycę. Zmiany, jakie na dnie oka zaobserwuje okulista, mogą występować też w wielu różnych narządach organizmu.

Badanie wzroku- ostrość widzenia

Każdy z nas udał się kiedyś chociaż raz do lekarza na badanie wzroku, które polegało na odczytywaniu liter ze specjalnej planszy. W taki sposób badane są między innymi dzieci przez szkolne pielęgniarki, jak i osoby dorosłe przez lekarzy pierwszego kontaktu, którzy przyjmując pacjentów w przychodniach medycyny pracy. Takie badanie wzroku trwa zaledwie kilka minut i składa się z dwóch etapów: do dali i do bliży. Badanie ostrości widzenia polega na tym, że pacjent najpierw zakrywa jedno oko i odczytuje znaki z zawieszonej na ścianie tablicy. Po czym drugie oko i znowu odczytuje litery. Takie badanie nie pozwala na dokładne ocenienie poziomu ostrości widzenia pacjenta.

Prawidłowe wyniki badania ostrości widzenia

Wynik badania ostrości wzroku ukazywany jest jako stosunek 2 wartości. Jedną z nich jest odległość, z jakiej odczytywane są litery umieszczone na tablicy. Przeważnie wynosi ona około 5 metrów. Drugą wartością jest odległość, z jakiej najmniejszy rząd liter udaje się odczytać osobie z prawidłowym wzrokiem. Wynik 5/5 jest najlepszy, a więc dotyczy osób z prawidłowym wzrokiem. Wynik 3/5 wskazuje, iż rząd liter, który odczytujemy z odległości 3 metrów, osoby z prawidłowym wzrokiem są w stanie odczytać z odległości 5 metrów. Jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowości u pacjenta, wówczas może zalecić noszenie okularów korekcyjnych tudzież szkieł kontaktowych. Specjalista może też zalecić dokładniejsze badania wzroku. Badanie ostrości wzroku do dali, opiera się na odczytywaniu liter oraz cyfr z planszy w odległości około 5-6 metrów. Jeśli chodzi o badanie ostrości wzroku do bliży, polega ono na odczytywaniu znaków z tablicy z bliskiej odległości, która wynosi około 30 cm. Dzięki takim badaniom można określić stan wzroku :słabowzroczność umiarkowaną, słabowzroczność lekką, słabowzroczność głęboką czy ślepotę całkowitą.

Badanie wzroku- widzenie barw

Zaburzenia widzenia barwnego obejmują przede wszystkim barwę zieloną i czerwoną. Badanie przeprowadza się przy pomocy specjalnej planszy, na której widnieją różne odcienie. Osoba badania najpierw zakrywa lewe oko, po czym następne i wskazują daną barwę. U pacjentów z chorym nerwem wzrokowym barwa czerwona zdaje się wyblakła. Problem z widzeniem czy rozpoznawaniem kolorów jest częstym objawem sugerującym uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego.

Badanie wzroku- odruchy źreniczne

Kolejnym badaniem wykonywanym przez okulistę jest badanie odruchów źrenicznych na światło. Nie jest ono zbyt często wykonywane przez lekarzy rodzinnych czy pielęgniarki. Taki odruch jest mechanizmem adaptacji oka do zmieniającej się intensywności światła przedostającego się do siatkówki. Badanie wykonuje się w zaciemnionym pokoju, gdyż wtedy źrenice są szersze niż zazwyczaj. Kiedy natężenie światła ulega nasileniu, wówczas średnica maleje i jest to całkowicie naturalny odruch. Nieprawidłową reakcją jest natomiast nieruchomość źrenic czy też spowolniona reakcja na światło oraz drżenie tęczówki. Takie niepokojące objawy wskazują na uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego, ale też inne choroby, jak padaczka czy przewlekła migrena.

Badanie wzroku- badanie dna oka

Podczas badania dna oka specjalista dokonuje oceny wyglądu tarczy nerwu wzrokowego. Prawidłowa tarcza powinna mieć barwę bladoróżową, ponadto jest płaska i ma dobrze zarysowane granice. Niewłaściwy obraz tarczy wskazuje na chorobę nerwu wzrokowego. Badanie wykonuje się w zaciemnionym pokoju przy użyciu oftalmoskopu czy też specjalnym soczewek po wcześniejszym rozszerzeniu źrenic kroplami.

Badanie wzroku- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Okulista może także zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe przy użyciu tonometru. Pacjent może wtedy poczuć podmuch powietrza na gałce ocznej. Czasem takie badanie wykonuje się po wcześniejszym znieczuleniu, wówczas badanie opiera się na bezpośrednim zetknięciu przyrządu z rogówką. Ciśnienie wewnątrzgałkowe zależy od poziomu równowago między produkcją cieczy wodnistej a jej odpływem z gałki ocznej. Prawidłowe wartości wynoszą od 10 do 21 mm Hg. Co ważnie, ciśnienie wewnątrzgałkowe ulega zmianie w ciągu dnia. Badanie przeprowadza się zazwyczaj profilaktycznie, aczkolwiek jest ono zalecane w przypadku nadciśnienia ocznego czy jaskry. Więcej informacji znaleźć można na Optyka-victoria.pl.

Jak się przygotować na wizytę u okulisty?

Nie ma co do tego jasno określonych wytycznych, aczkolwiek należy pamiętać o pewnych kwestiach.

Przede wszystkim warto pamiętać, aby udać się do okulisty bez makijażu. Tusz czy pyły z kredki mogą przedostać się do oka i wywołać jego zaczerwienienie i podrażnienie. Ponadto, makijaż może wpłynąć na przedmiotową ocenę stanu zdrowia oczu. Należy także pamiętać, aby przed udaniem się do specjalisty, ściągnąć soczewki kontaktowe. Tak samo, jak makijażu, mogą one nie pozwolić na prawidłową diagnozę. Oczywiście okulista musi zostać poinformowany o tym, że na co dzień nosimy soczewki. Ponadto, na wizytę u okulisty dobrze jest wziąć ze sobą ostatnią receptę okularową, gdyż może mu to pomóc w dobraniu nowych okularów. Należy pamiętać, iż po użyciu kropli mydriotycznych może dojść do przemijającego pogorszenia się widzenia, a także jego ostrości. Zazwyczaj mija ono po upływie 2-3 godzin. Z tego względu pacjenci po zakropleniu oczu nie powinni poruszać się samochodem. Ponadto, radzi się wziąć ze sobą okulary słoneczne, które przydają się do ochrony oczu po wyjściu od okulisty w okresie letnim.

Jak często trzeba badać wzrok?

Badanie wzroku powinno się przeprowadzać raz do roku. Oczywiście zalecana częstotliwość może się zmienić. Jeśli chodzi o niemowlęta, i tak małych dzieci należy przeprowadzić badanie w pierwszych miesiącach życia malucha, aby móc w porę wykryć ewentualne choroby oczu czy podejrzane objawy i im zaradzić. Tak samo na badanie wzroku do okulisty powinny częściej wybierać się osoby starsze.

Gdzie należy wykonać badanie wzroku?

Podstawowe badanie wzroku można oczywiście wykonać praktycznie w każdym salonie optycznym u optyka czy optometrysty. W trakcie takiej wizyty wykonuje się badanie wzroku refraktometrem automatycznym, a na podstawie uzyskanych wyników dobiera się okulary. Wykonuje się też czasami pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową. Taka usługa jest zazwyczaj bezpłatna. Profesjonalne badanie wzroku wykona okulista, który jest w stanie zdiagnozować choroby oczu. Warto się do niego udać w przypadku zauważenia podejrzanych objawów i nieprawidłowości, jak mroczki, ból oczu, błyski itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.