Kategorie
Inne

Jak działa pralnia chemiczna?

Spread the love
>

Jak działa pralnia chemiczna?

Pranie odzieży jest zajęciem, które towarzyszy nam od zawsze. Zazwyczaj jedyne czego potrzebujemy to pralka i środki do prania. Są jednak takie sytuacje, w których istnieje potrzeba skorzystania z pralni chemicznej. Wystarczy, że na metce odnajdziemy symbol, który oznacza, że powinniśmy prać w taki sposób. Czyszczenie chemiczne oferowane przez specjalistów jest alternatywą do prania wodnego. Przyjrzyjmy się temu, jak działa pralnia chemiczna i do jakiej warto się udać. Pranie chemiczne w wielu sytuacjach może być najlepszym rozwiązaniem.

Na czym polega pranie chemiczne?

Odpowiedź na pytanie, na czym polega pranie chemiczne jest dość prosta. Na samym początku specjaliści zajmujący się praniem chemicznym przyglądają się każdej sztuce garderoby.

W dalszej kolejności sprawdzają oni, czy rzeczywiście nadaje się ona do takiego czyszczenia.

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie ubrań, a także poddanie ich konserwacji. Ważne jest, aby samo ubranie nie zostało uszkodzone w trakcie prania chemicznego.

Następną fazą jest umieszczenie przez pracowników pralni chemicznej odzieży w specjalnych bębnach. Dochodzi do usunięcia najbardziej uporczywych plam. Po tym działaniu usuwane są wszelkie pozostałe zabrudzenia.

Na samym końcu odzież jest starannie prasowana i zostaje ona zwrócona klientowi.

Jakich środków używa pralnia chemiczna do czyszczenia chemicznego?

Pranie chemiczne to usługa, w której pralnia wykorzystuje specjalne rozpuszczalniki. Tego typu środki są bezinwazyjne, a więc bezpieczne dla tkanin.

Dodatkowo wzmacniają materiały i podnoszą poziom ich trwałości. Jednym ze wspomnianych rozpusczalników jest czterochloretylen.

Wspomniany preparat odznacza się przede wszystkim bardzo dużą siłą czyszczącą. Nawet najtrudniejsze do usunięcia plamy nie stanowią zatem dla niego żadnego problemu.

Skutecznym środkiem tego typu, o którym warto wspomnieć jest również GreenEarth. Ma on postać płynnego silikonu. Jego zdolność do rozpuszczania intensywnych plam oraz zabrudzeń sprawia, że ubrania pachną świeżością.

Niejednokrotnie pralnie chemiczne wykorzystują środek, który nazywa się Sensene. W pralniach doceniany jest on za to, że powstał na bazie alkoholu, a więc doskonale radzi sobie ze wszelkimi rodzajami zabrudzeń. Dodatkowo gwarantuje zachowanie żywych kolorów pranej odzieży.

Z kolei preparat o nazwie perchloroetylen jest doceniany przez pralnie chemiczne za to, że ma bardzo dużą siłę czyszczącą, a także niską lepkość i niewielkie napięcie powierzchniowe. Ostatni z opisywanych środków nie zostawia żadnych plam ani zapachu, a dodatkowo jest całkowicie bezpieczny dla pranej w pralni chemicznej odzieży.

Jakiego rodzaju ubrań dotyczy pranie chemiczne?

Bardzo często z usług pralni chemicznej korzystają osoby, których dotyczy dress code. Tacy klienci zawsze potrzebują świeżej garderoby. Dla wspomnianych osób zajmowanie się praniem mogłoby odwracać uwagę od najważniejszych obowiązków, które są związane z wykonywanym zawodem.

Czyszczenie ubrań roboczych, codziennych, a także sportowych jest zatem specjalizacją pralni chemicznej. Dotyczy jej również pranie płaszczy, kurtek narciarskich, a także puchowych oraz futer i kożuchów.

Za każdym razem, gdy pralnia chemiczna przystępuje do pracy, przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby odzież oddana przez klientów zachowała swój piękny wygląd.

Do pralni chemicznej może być także oddawana odzież liturgiczna, czyli na przykład komże, alby, ornaty oraz habity.

Na czym polega efektywna automatyka, czyli dlaczego pralnia chemiczna działa tak skutecznie?

Odpowiadając na pytanie, jak przebiega pranie chemiczne, można powiedzieć, że maszyny, które są używane przez specjalistów to kombinacja pralek, które znamy z domów z suszarką do ubrań. Mówimy jednak oczywiście o znacznie większym rozmiarze urządzeń. Odzież klientów na samym początku jest umieszczana w komorze prania, czyli perforowanym bębnie, który w zewnętrznej obudowie szybko się obraca.

Zazwyczaj tego typu bębny mieszczą ubrania, których waga mieści się w zakresie dziesięć-czterdzieści kilogramów. Od tego, jak bardzo zabrudzona jest odzież zależy czas prania. Korzystając z usług pralnia Pelikan pralnia-pelikan.pl klienci mają gwarancję, że specjaliści właściwie dobiorą czas pracy maszyny.

Podobnie wygląda sytuacja z doborem temperatury. W przypadku prania chemicznego maksymalną temperaturą jest trzydzieści stopni Celsjusza. Gdyby została ustawiona wyższa, mogłoby to spowodować uszkodzenia tkanin.

Komora, w której znajduje się odzież do prania jest wypełniona w jednej trzeciej rozpuszczalnikiem, a ubrania są mieszane dzięki obrotom, podobnie jak wygląda to w standardowej pralce.

Warto wskazać, że w procesie prania chemicznego rozpuszczalnik dostaje się do komory filtracyjnej, a następnie wraca do bębna. Następnym etapem opisywanego procesu jest płukanie. Wbrew pozorom w trakcie płukania pralnia chemiczna nie stosuje wody.

W dalszej kolejności specjalistyczna maszyna pralni rozpoczyna proces suszenia. Ubrania są obracane w strumieniu ciepłego powietrza, które krąży przez kosze.

Na samym końcu odzież trafia do działu prasowania, gdzie specjaliści mający doświadczenie w wykonywaniu tych rutynowych czynności finalizują usługę. Warto jednak wspomnieć o tym, że prasowanie odzieży w takiej sytuacji nie jest wykonywane za pomocą tradycyjnych żelazek.

Specjaliści z pralni chemicznej wykorzystują bowiem maszyny parowe. Pozwalają one prasować ubrania w bardzo wysokich temperaturach bez narażenia jej na uszkodzenia.

Dlaczego pranie chemiczne jest bezpieczne?

Proces czyszczenia odzieży za pomocą prania chemicznego to praca specjalistów z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie sprzętu. Wszystkie elementy garderoby, takie jak na przykład koszulki polo, t-shirty i bluzki mają ustaloną indywidualną cenę. Dzięki temu opłata za czyszczenie nigdy nie stanowi niespodzianki dla klientów. Warto skontaktować się telefonicznie z pralnią, aby zapytać o cenę prania chemicznego.

Pranie chemiczne. Jak to wyglądało kiedyś?

Dopiero na początku dziewiętnastego wieku zaprzestano używać wody, a także klasycznych detergentów do prania. Na dużą skalę zaczęto za to korzystać z substancji czyszczących, które są oparte na pochodnych ropy naftowej.

Pojawiło się jednak wtedy zagrożenie pożarowe. Z tego też powodu zaczęto zastępować te środki odplamiaczami chlorowymi. Dzięki temu, że te drugie preparaty odznaczają się zdecydowanie mniejszą łatwopalnością, a także większą wydajnością było to dobre rozwiązanie.

Wariant, który jest stosowany do dzisiaj pojawił się jednak dopiero w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku. Jest to tetrachloroetylen, czyli czterochlorek etylenu, PCE. Wspomniana substancja to rozpuszczalnik o doskonałej skuteczności w usuwaniu plam oraz czyszczeniu chemicznym.

Nowoczesne urządzenia chemiczne, z których korzystają dobre pralnie, sprawiają, że możliwe jest w pełni bezpieczne oraz funkcjonalne wykorzystanie tej substancji.

Podsumowanie na temat tego, jak przebiega pranie chemiczne

Najprostszym wyjaśnieniem tego, jak działa pralnia chemiczne jest opisanie procesu jako zastosowanie w miejscu wody specjalnego rozpuszczalnika.

Czyszczenie bez użycia wody to stosunkowo nowa technologia, jednak dzięki wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu oraz wiedzy specjalistów możliwe jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka, a także stanu odzieży czyszczenie. Pralnia chemiczna w wielu sytuacjach jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

Bardzo często korzystają z niej osoby, których dotyczy tak zwany dress code. Muszą one zadbać o to, aby ich odzież zawsze byłą świeża i w doskonałym stanie. Warto porozmawiać z pracownikami pralni chemicznej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o materiały.

Zaawansowane technologicznie i nowoczesne urządzenia, które są wykorzystywane w tego typu pralni oraz wiedza i umiejętności specjalistów to powody, dla których warto udać się, aby skorzystać z takiej usługi. Korzystanie z usług chemicznej pralni to również gwarancja w pełni profesjonalnego traktowania tkanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.