Kategorie
Biznes

Co warto wiedzieć o dorabianiu kluczy?

Spread the love
>

Każdy z nas choć raz w życiu miał okazję doświadczyć wyjątkowo nieprzyjemnej rzeczy, a mianowicie problemu z kluczami. Wiele osób często nie wie gdzie są jego klucze i przed wyjściem z domu nerwowo ich poszukuje. Niestety nie zawsze udaje się je znaleźć, zwłaszcza gdy zostaną zgubione na zewnątrz. To jednak nie jedyny problem jaki może nas spotkać z kluczami. Zdarza się również, że klucz się zniszcz, złamie bądź zwyczajnie posiadamy ich niewystarczającą ilość. Wówczas istotne jest dorobienie kluczy.

Jak wygląda proces dorabiania kluczy?

Obecnie punkty świadczące usługę dorabiania kluczy można spotkać w wielu miejscach, takich jak np. galerie handlowe, miejscowe bazarki, czy też przy sklepach budowlanych. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze osoby pracujące w takich miejscach posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Niejednokrotnie klucz dorobiony w tego typu punkcie jest nietrwały, łamliwy bądź zwyczajnie nie pasuje. Wówczas w efekcie można uszkodzić cała wkładkę. Jeśli potrzebujemy dorobienia kluczy warto skorzystać z usług profesjonalnego ślusarza.

Dorabianie kluczy to proces mechaniczny, który polega na naciągu danego materiału zwanego przez ślusarzu surówką na maszynie nazywanej kopiarką. Maszyna kopiująca wycina na podstawie pierwowzoru nasz nowy klucz z danego materiału. Do wykonania kluczy przeważnie wykorzystuje się materiały, takie jak: stal, znal, aluminium oraz mosiądz. W pierwszej fazie kawałek materiału trafia do kopiarki, a gdy jego kształt jest już wycięty następnie zostaje poddany dalszej obróbce. Wówczas ślusarz za pomocą iglaków oraz pilników ręcznie obrabia dany materiał. Podczas ręcznej pracy ślusarz dokładne usuwa z nowego klucza zanieczyszczenia oraz powstałe podczas cięcia opiłki. W końcowym etapie za pomocą drucianej szczotki dokonuje się ostatecznego czyszczenia klucza. Odpowiednie oczyszczenie klucza jest bardzo istotne ponieważ źle oczyszczony klucz może zniszczyć wkładkę. Prawidłowo wykonany nowy klucz powinien być praktycznie identyczny do klucza będącego pierwowzorem. Warto również wiedzieć, że w momencie gdy przekazujemy doświadczonemu ślusarzowi pierwowzór, czyli klucz który chcemy dorobić możemy być o niego spokojni. Klucz będący wzorem w rękach fachowca nie ulega uszkodzeniu, ani też zniekształceniu.

Jakie klucze można dorobić?

Nie tak dawno temu maszyny kopiujące do kluczy były częściowo manualne wiązało się to z pewnymi ograniczeniami związanymi z dorabianiem kluczy. Wszystko zależało od umiejętności danego ślusarza. Na szczęście obecnie nowoczesne kopiarki są wstanie skopiować niemal każdy rodzaj/typ kluczy. Rozwój technologii sprawił, że dziś maszyny kopiujące są w pełni elektroniczne oraz bardzo intuicyjne w obsłudze. Dzięki temu praca ślusarza stała się łatwiejsza. Co za tym idzie dorobienie jednostronnych, dwustronnych, czterostronnych, a także nietypowych kluczy jest możliwe. Na dzień dzisiejszy doświadczony ślusarz jest wstanie dorobić praktycznie 100% rodzi kluczy dostępnych na rynku.

Warto wiedzieć, że dobry ślusarz na dorobienie zwykłego klucza potrzebuje zaledwie kilka bądź kilkanaście minut. Sytuacja ta wygląda jednak nieco inaczej w przypadku kluczy nietypowych, rzadkich, a w szczególności tych, które zostały wyprodukowane pod konkretny zamek. Wówczas dorobienie klucza wymaga od ślusarza większego nakładu pracy, a co za tym idzie jest bardziej czasochłonne.

Oczywiście dorobienie kluczy wiąże się z wydatkiem. Koszt ten jednak może być bardzo różny gdyż jest to zależne od kilku czynników. Przede wszystkim czynnikiem wpływającym na koszt tej usługi ślusarza jest rodzaj/typ klucza jaki chcemy dorobić oraz materiał z jakiego zostanie wykonany nowy klucz. Im bardziej pracochłonne jest dorobienie danego klucza koszt usługi wzrasta. Analogicznie im droższe jest tworzywo, które posłużyło do wykonania klucza tym cena wyższa. Dodatkowo końcowa cena jaką musimy ponieść za dorobienie kluczy może różnić się od miejsca gdzie zdecydujemy się skorzystać.

Kluczyki samochodowe

Niestety czasami musimy dorobić klucze do samochodu. W życiu zdarzają się różne sytuacje. Przykładowo można: zgubić klucze do samochodu, zatrzasnąć je wewnątrz pojazdu bądź zwyczajnie można zakupić używany pojazd z jednym kluczem. Warto jednak wiedzieć, że większość z kluczyków zamachowych jest wyposażonych w tak zwany immobilizer. Wówczas dorobienie takich kluczy staje się bardziej problematyczne. Wiele punktów nie posiada w swojej ofercie dorabiania tego typu kluczy.

Sam proces odrabiania kluczy z immobilizatorem początkowo polega na standardowym dorobieniu kluczy, a następnie na dodatkowej usłudze kodowania kluczy. Kodowanie klucza opiera się na przypisaniu danego klucza do konkretnego samochodu za pomocą specjalnego grota. Klucz musi być dokładnie dopasowany do elektroniki danego pojazdu ponieważ w innym przypadku uruchomienie samochodu będzie nie możliwe. Czas wykonania takiej usługi jest bardzo zależy od metody wykonania usługi. Jedną z najczęstszych przyczyn dorabiania kluczy do samochodu jest chęć właściciela danego pojazdu do posiadania drugiego klucza, który będzie kluczem zapasowym. Więcej na temat dorabiania kluczyków samochodowych znajdziesz na stronie https://kluczegorko.pl/, która zajmuje się profesjonalnym dorabianiem kluczy.

Zepsuty zamek bądź stacyjka

W dzisiejszych czasach samochód ułatwia oraz przyspiesza codzienne przemieszczanie się. Dla wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez własnego samochodu. Niestety istnieją różne sytuacje w skutek, których stacyjka samochodu przestaje działać bądź działa w sposób nieprawidłowy. Popsutą stacyjka stosunkowo łatwo można rozpoznać. Wówczas gdy kluczy zostanie wsadzony do niedziałającej stacyjki nie chce się kręcić bądź pozostaje w zamku. W niektórych modelach samochodów niestety tego typu uszkodzenie i wymiana stacyjki na nową wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście istnieją zakłady zajmujące się regeneracja taki zamków. Skorzystanie z ich usług o zmniejsza wydatki.

Jednym z najtańszych sposobów na naprawienie uszkodzonych elementów jest wymiana wkładki danego zamka bądź stacyjki. Warto również wiedzieć, że jeśli została uszkodzona wkładka w stacyjce ale posiadamy do niej klucz, który jest w dobrym stanie można dopasować go do nowej wkładki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku kluczy samochodowych wyposażonych w immobilizer. Jest to również stosunkowo tanie rozwiązanie. prowadzące do odzyskania przez dany samochód pełnej sprawności.

Włamanie bądź próba kradzieży samochodu

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, że rano chcąc wsiąść do swojego samochodu orientujemy się, że ktoś próbował się do niego włamać. Wszystko staje na głowie: trzeba wezwać policję, zadzwonić do ubezpieczyciela i w efekcie spóźniamy się do pracy. Motywacją złodzieja może być coś co znajduje się wewnątrz pojazdu, czyli coś co zamierza ukraść bądź całkowita kradzież samochodu, która zakończyła się niepowodzeniem. Uszkodzenia mogą spowodować, że auto nie odpali bądź nie będzie w pełni sprawne, a jazda nim jest ryzykowna i niekiedy niebezpieczna. To fachowiec po dokonaniu oględzin określa co dokładnie zostało uszkodzone oraz całkowicie zniszczone. Niewątpliwie jest to bardzo stresujące i przykre wydarzenie.

Niestety coraz częściej wszelkie uszkodzenia zamów oraz stacyjek samochodowych są efektem włamania bądź próby włamania się do samochodu. Złodziej nie dbają o to aby jak najmniej uszkodzić przez to większości przypadków pozostawiają po sobie ogrom kosztownych szkód.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.